Instytut Biochemii i Biofizyki powstał w 1957 roku i od wielu lat jest jednym z najlepszych Instytutów w Polsce w dziedzinie nauk przyrodniczych (kategoria A+ w klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Naszą misją jest prowadzenie badań naukowych nad molekularnymi podstawami budowy i funkcjonowania organizmów w kontekście otaczającego ich środowiska. Badania prowadzone w IBB PAN były wielokrotnie docenione przez niezależne grona ekspertów. Nasi naukowcy wielokrotnie otrzymywali nagrody za prowadzoną działalność badawczą, w tym nagrody Prezesa Rady Ministrów, nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowego Centrum Nauki. Efektem prowadzonych badań jest ponad 700 publikacji opublikowanych w ostatnich 5 latach w renomowanych czasopismach naukowych, m.in. Nature, Science, Cell, PNAS.
- Stosując szeroki wachlarz nowoczesnych metod biochemicznych, biofizycznych, bioinformatycznych, genetycznych i molekularnych prowadzimy badania nad wirusami, bakteriami, grzybami, roślinami i zwierzętami.
- Badamy zmiany ewolucyjne w aspekcie genomiki strukturalnej, funkcjonalnej i porównawczej.
- Prowadzimy analizy metagenomiczne, metatranskryptomiczne w celu poznania mikrobiomów środowiskowych i identyfikacji mikroorganizmów o znaczeniu biotechnologicznym.
- Poznajemy struktury oraz mechanizmy regulacji ekspresji genów działających na różnych poziomach: transkrypcyjnym, translacyjnym i epigenetycznym.
- Badamy metabolizm, modyfikacje i funkcje komórkowe RNA, także niekodującego.
- Poznajemy mechanizmy warunkujące stabilność genomów.
- Ustalamy strukturę i funkcję białek oraz rolę ich modyfikacji potranslacyjnych. Badamy oddziaływania białko-ligand w celu wprowadzenia racjonalnej metodyki poszukiwania specyficznych inhibitorów.
- Prowadzimy badania nad molekularnymi podstawami odpowiedzi roślin na patogeny i stresy abiotyczne.
- Badamy biosyntezę i funkcję metabolitów ważnych dla funkcjonowania komórek.
- Badamy procesy ważne w rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, rzadkich chorób genetycznych, mukowiscydozy czy COVID-19. Poszukujemy i analizujemy bakteriofagi o potencjale terapeutycznym.
- Wykorzystujemy analizy wielkoskalowe, tj. genomikę, transkryptomikę, proteomikę i metabolomikę, w oparciu o dostępne w IBB platformy (m.in. sekwenatory DNA, mikromacierze, spektrometry mas).
- Nasze prace badawcze dotyczą również ekosystemu Antarktyki i odbywają się w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego (http://arctowski.aq/pl/o-stacji/)
Wyniki naszych badań znajdują zastosowanie w medycynie, rolnictwie oraz przemyśle - wiele uzyskanych wyników zostało objętych ochroną patentową (39 patentów, w tym o zasięgu międzynarodowym). Nasze badania finansowane są ze środków ponad 100 aktualnie realizowanych projektów grantowych (NCN, NCBiR, FNP, MNiSW, NAWA). Prace badawcze prowadzimy we współpracy z wiodącymi zagranicznymi ośrodkami naukowymi z USA, Japonii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chile, Ukrainy, Egiptu.
Posiadamy nowoczesne, specjalistyczne zaplecze naukowe i techniczne, m.in:
- Laboratorium Spektrometrii Mas
- Pracownia Sekwencjonowania DNA i Syntezy Oligonukleotydów
- Pracownia Analiz Mikromacierzy
- Pracownia Mikroskopii Konfokalnej i Fluorescencyjnej
- Pracownię Analizy Białek Rekombinowanych, w tym serwis produkcji białek z użyciem bakulowirusa
- Pracownia Kultur Komórkowych
- Wyposażenie do analiz wysokoprzepustowych (automatyczne stacje pipetujące, system do obrazowania przyżyciowego Sartorius IncuCyte Live-Cell Analysis oraz analiz fenotypów BIOLOG-OmniLog)
- Kompleks Fitotronowo-Szklarniowy
- Kolekcja szczepów drożdżowych, bakteryjnych, bakteriofagów i plazmidów oraz wyposażenie do analiz wysokoprzepustowych